Tango Argentyńskie Lublin

Historia Tanga Argentyńskiego....

News

H istoria:
   Tango argentyńskie zanim trafiło na salony było tańcem typowym dla miasta, a dokładniej 'ulicy miasta'. Styl tańca, który powstał około 1900r. w Montevideo i Buenos Aires w portowych miastach Urugwaju i Argentyny, wpisany jest także na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ośrodki te bardzo prężnie się rozwijały, powodowało to napływ cudzoziemców w celach zarobkowych z rożnych rejonów świata. Był tam swego rodzaju tygiel kulturowy, gdzie każdy dołożył swoją cząstkę z rożnych rejonów świata m.in. Afryki, Rosji, Hiszpanii, Polski, dlatego możemy w tańcu odnaleźć samego siebie. Tango ma wydźwięk melancholijny dotyczący tęsknoty za ojczyzną i rodziną oraz kobietą.
   Tango jest jednocześnie spokojne, harmonijne (pieśni mezopotamskie) i ostre (flamenco), pomiędzy znajdziemy rytmy afrykańskie, a także możemy doszukać się akcentów polskich tj. mazurka oraz oberka. Pierwszy datowany utwór to 1895r., jednak złota era tanga przypada na lata 30 i 40-te. Taniec i muzyka jest jedyna w swoim rodzaju, niepodobna do innych stylów, tańczona kiedyś w ciasnych 'spelunach' okadzonych dymem. Klimat ulicy był specyficzny a zarazem urokliwy, połączmy z muzyką, ale nie można było stracić czujności, bowiem okolice te były często miejscem zbrodni.

E mocje:
   Tango charakteryzuje się bliskością partnerów, jest pełne zmysłowości, dzikiej namiętności, dominacji, uwodzenia a jednocześnie czułości i delikatności. Odkryj prawdziwe tango pełne improwizacji, które jest w każdym z nas i podziel się z partnerem najbardziej intymni uczuciami. "Tango to wulkan, który nie wybucha lecz mruczy”.

M ilonga: 
   Nazwa imprezy, na której tańczy się: tango argentyńskie, tango milongę, tango walczyka, jak i też nazwa tańca. Na milongę można się wybrać w każdym większym mieście w Polsce jak i zagranicą link...
    - Tango argentyńskie – melancholijne, pełne tęsknoty, namiętności i jednocześnie waleczności,
      cały wachlarz emocji link...
    - Tango milonga – rytmy szybkie, kroki 'rwane', zabawne, groteskowe, tańczone do rytmu link...
    - Tango walczyk – styl podobny do tanga, ale jest dużo figur obrotowych tańczonych do muzyki
      z akcentami walczyka 1.2.3, utwory o charakterze emocjonalnie neutralnym link...

M uzyka:
   Dawniej muzyka była tworzona tylko dla tancerzy zgodnie z rytmem ciała tak, żeby ‘dobrze się tańczyło’, miała mniejsze walory do słuchania. Dlatego do tej pory na milongach królują lata 20-40-te, tworząc specyficzny klimat retro, tak jakby czas się zatrzymał...

I mprowizacja:
   Tango ma odwrócony schemat poznawczy, najpierw uczymy się prowadzenia a później elementów tego stylu. Trudność polega na tym, że ten taniec od początku do końca jest improwizowany, ale też prowadzony wg określonych zasad. Partnerka w każdym momencie nie wie jaki wykona kolejny krok, a mimo wszystko wygląda to tak jakby tancerze tańczyli bardzo precyzyjny układ, wymagana jest tutaj bezwzględna koncentracja.

N uevo:
   Utwory komponowane w dzisiejszych czasach mają wysublimowane tło muzyczne doskonale nadające się do słuchania, ale często nie mają charakterystycznego akcentu, oraz rytm dla tancerzy jest albo za wolny albo za szybki. Mimo dużego wyboru trudno wyszukać odpowiednią piosenkę, jednak, gdy utwór jest odpowiedni daje nam całkowicie inne możliwości taneczne. Rozpiętość dźwięków i instrumentów wiodących pozwala interpretować muzykę całym ciałem, poprzez muzykę poważną aż po jazz, prekursorem tego stylu jest kompozytor 'Astor Piazzola'. Tango nuevo charakteryzuje się większą ekspresją, dużą widowiskowością, obszerniejszymi ruchami oraz częstszym operowaniem poza osią ciała tzw. volcady/colgady, płynne i dynamiczne przejścia pomiędzy zamkniętym a otwartym trzymaniem. Celowo nie używam tutaj pojęcia ‘utwory tangowe’, bowiem tango nuevo, elektro tango, neotango, sensual tango (pojęcia często stosowane zamienne) można tańczyć do tradycyjnych tang oraz do współczesnej muzyki niebędącej tangiem. Patrząc na osoby tańczące tango nuevo od razu można zobaczyć różnicę, prekursorem tego tańca jest Norberto 'El Pulpo Esbrez', styl zwany ‘ośmiornicą’ ze względu na przeplatające się nogi. Widzimy w nuevo przede wszystkim żywą przepływającą energię przez całe ciała tancerzy link...

E tykieta:
   Na milondze najczęściej utwory odtwarzane są w ilości 3-4, tzw. 'tandy', tego samego gatunku tj. tango/walczyk/milonga, przy czym 'tand' tanga jest najwięcej. Pomiędzy 'tandami' następuje kilkunastosekundowa przerwa zwana 'cortiną', gdzie słyszymy muzykę niezwiązaną z milongą. W tym czasie poprzez kontakt wzrokowy 'mirada' można poprosić partnera/partnerkę do tańca, jeśli partner również utrzyma wzrok i lekkim skinieniem głowy odpowie 'cabeceo', dopiero wtedy podchodzimy do danej osoby i obejmuejmy ją w tańcu 'abrazo'. Pamiętajmy, że prawdziwe tango dzieje się tu i teraz w teraźniejszości, jest to za każdym razem nowa przygoda z partnerem, z improwizowanym krokiem kierowanym emocją i osadzonym w muzyce, gdzie każda możliwość jest dostępna dopóki się nie wydarzy... Dobrym zwyczajem jest zatańczenie całej 'tandy' oraz jej zakończenie w miejscu, gdzie partner poprosił partnerkę. Tańczymy w kierunku przeciwnym do w skazówek zegara, słabsze pary technicznie wewnątrz koła, a na zewnątrz osoby z większym doświadczeniem.
  Jako ciekawostkę z Argentyny można przytoczyć fakt, że są osoby tzw. 'taxi-dancer', są to opłacani partnerzy, którzy przy barze czekają na propozycję zatańczenia :)
Należy też zwrócić uwagę, że po zatańczeniu 'tandy' wszyscy schodzą z parkietu, kiedyś pozostanie na nim na kolejne utwory świadczyło, że partnerzy zgodzili się również spędzić ze sobą noc :)

C iekawostki:
   W 1913 roku londyński dziennik The Times ocenił tango jako w najwyższym stopniu nieprzyzwoite. Do dyskusji włączył się papież Pius X, który również wypowiadał się niepochlebnie. Natomiast Cesarz niemiecki zabronił tańczyć go swoim gościom. Jednak popularność tanga w Europie w latach przed I Wojną Światową była tak ogromna, iż nie zważano na tego typu zakazy, tango już nie miało granic...
Obecny Papież Franciszek w swojej młodości również tańczył tango :)
   W Polsce w 2013r. obchodziliśmy 100-lecie tanga. Wydarzeniem zwrotnym była operetka 'Targ na dziewczęta'  wystawiona 28 października w Teatrze Nowości w Warszawie. Zatańczyła tam para Lucyna Messal & Józef Redo do muzyki 'El Choclo'. Od tego momentu wzrosło zainteresowanie tą muzyką i tańcem, o czym świadczy fakt, że zaczęto nawet produkować gorsety 'le tango'. Całej pikanterii dodaje natomiast zakaz tańczenia w miejscach publicznych, który był egzekwowany przez policje...


Facebook/Youtube/Twitter

       

T ango:
   Etymologia słowa jest wieloznaczna, aktualnie oznacza taniec i muzykę pochodzenia argentyńskiego. Jednak pierwszy raz użyto tego słowa m.in. w 1899r. na Wyspach Kanaryjskich jako „zgromadzenie ludzi tańczących do muzyki granej na bębnach” dosłownie „zajęta ziemia”. Są też archiwa mówiące, że „tango” to meksykańska piosenka z 1803r. Tango też jest w słowniku języka Ki-Kongo „porusza się w czasie, aby pokonać”. Afrykanie też wierzyli, że jak się poruszasz odwrotnie do wskazówek zegara to oznacza długie życie, ja bym dodał i wieczną młodość, udało mi się cofnąć czas o 10lat ;)

Z drowie:
   Tango rozwija u tancerzy nie tylko koncentrację, ale wyobraźnie i kreatywność, nasz umysł jest bardzo zaangażowany, jest to swego rodzaju medytacja w ruchu poprawiająca naszą kondycję. Tango często jest wykorzystywane jako terapia po różnego rodzajach urazach, oraz wydłuża sprawność psychofizyczną, dlatego jest tak popularne wśród osób starszych link... Tango cieszy się uznaniem, także w środowisku naukowym (można to zaobserwować poznając osoby na milongach), ponieważ wyzwala nowe pomysły i zachowuje przy okazji dobrą pamięć oraz jest eleganckie link.... Kiedyś oglądałem program o wojskowym zamkniętym ośrodku naukowym w USA i wieczorami właśnie pracownicy spotykali się, żeby potańczyć tango :) Tango to także kontakt przez mowę ciała z drugim człowiekiem, w dobie smrafonów i ekranów warto zadbać o poczucie partnera w objęciu.

                          

najstarsze wideo z tangiem                                                                                       współczesna interpretacja tanga